Apple’dan önemli WikiLeaks açıklaması

Apple, büyük endişelere neden olan Wikileaks belgeleri ile ortaya çıkan iOS açıkları hakkında, beklenen açıklamasını yaptı!

WikiLeaks’in Salı günü yayınladığı CIA belgeleri, ABD’nin istihbarat teşkilatının cihazları hack’leyip, verilere erişebilme potansiyelini ortaya çıkarmıştı. Sızan verilerde CIA’in Apple’ın mobil işletim sistemi iOS’ta hack’leyebileceği 14 açıkla ilgili referanslar yer alıyordu. Şimdi ise Apple, kullanıcılarının içini rahatlatmak üzere bir açıklama yaptı.

Apple, yaptığı açıklamada CIA dosyalarında bahsedilen açıklardan “çoğunun” zaten kapatıldığını söyledi. Bu açıklamadan bazı açıkların henüz kapatılmadığı sonucu çıkıyor ancak Apple, kalan açıkları da incelediğini ve yakında tüm güvenlik sorunlarını onaracağını söylüyor.

BU SORUN ANDROİD KULLANICILARINI HALA ETKİLİYOR

Apple’ın açıklamaları, cihazınızı güncel tutmanın önemini de bir kez daha vurgulamış oldu. Android kullanıcılarını hala etkileyen bu sorun, milyonlarca Android’li cihazın yeteri kadar güvenli olmadığı anlamını taşıyor. Android’in son “büyük” sürümü olan 7.x Nougat, tüm Android’li cihazların yalnızca yüzde 2,8’inde kullanılıyor. Bu ilerleyen günlerde 7.x sürümüne geçecek kullanıcıların artışı ile büyüyerek devam eden bir sorun olmaya devam edecek.

WikiLeaks verilerinden önümüzdeki günlerde ve haftalarda yeni çıkarımlar yapılacak gibi görünüyor. Umudumuz, firmaların ortaya çıkan güvenlik açıklarını ciddiye alıp, hızla harekete geçmeleri.

Birde şöyle bir tarafı var işin! Gelişen teknoloji ile aslında yapılan tam olarak nedir? Elimizde Son teknoloji binlerce lira vererek aldığımız telefonlar tabletler var, hiç dikkatinizi çektimi peki? Apple yazılımı olan iOS kullanılan tüm modellerde ara ara Konum bilgimize erişiyor, Onları depoluyor! peki sizce bu datalar telefonda mı kalıyor? Tüm kullanıcıları sayesinde (en iyi düşünce ile) Apple tüm dünyanın haritasını çıkarabilir. Nokta nokta geçtiğimiz yerleri belirleyebilir. Geçmiş dönemlerde çıkan haberlerde gördük, katilin veya mağdurun son konumu iPhone telefonlarından öğrenildi.

Google IP sistemli Reklam sistemine geçtiğinde hepimiz gördük! baktığımız bir ilan, reklam, google da aradığımız herhangi bir nesneyi internet gezintimiz sırasında bir çok defa reklam olarak önümüze çıktı. Teknoloji satan firmalar hepimizi en başından beri takip ediyorlardı, neye baktığımızı görüyorlardı. Şimdi ise CIA bizi dinliyor diye endişeleniyoruz.

Hakan BAYRAM

Gönlünü Yazılıma kaptırmış biri, Hobi olarak başladığı Kodlamaya profesyonellik katarak ilerleyen Hakan BAYRAM, 1986 izmir doğumlu.

You may also like...

%d bloggers like this: