Askeri üstünlük amacıyla hazırlanan 40 milimetrelik havan topu, bünyesinde paraşüt destekli kamera taşıyor

Hem savunma hem de saldırı amacıyla çok uzun yıllardır aktif olarak kullanılan ateş destek silahı havan (Bknz), yapısı itibariyle çok fazla gelişmese de attığı havan topları gelişiyor.
 
Bu doğrultuda Singapur merkezli savunma şirketi ST Kinetics tarafından hazırlanan 40 milimetrelik hava topu SPARCS, bünyesinde bir adet kamera taşıyor ve bu kamera dış kabuk havada patladıktan sonra açılan paraşüt desteğinde süzülerek, çektiği yüksek çözünürlükte görüntüleri yerdeki diğer birliklere yollayabiliyor. Alınan veriler üzerinden ciddi anlamda stratejik üstünlük sağlayabildiği belirtilen hava topu, düşmanın görüntüsünü çektiği için güvenlik noktasında da herhangi bir sorun oluşturmuyor.
 
Bölgeden anlık görüntü almak adına insansız hava araçlarına göre çok daha ucuz, hızlı ve güvenli olduğu söylenen SPARCS, 2013 yılı içerisinde Kanada, İngiltere ve ABD tarafından 30 milyon dolarlık sipariş almayı da başarmış durumda.

Hakan BAYRAM

Gönlünü Yazılıma kaptırmış biri, Hobi olarak başladığı Kodlamaya profesyonellik katarak ilerleyen Hakan BAYRAM, 1986 izmir doğumlu.

You may also like...

%d bloggers like this: