Bilgisayara kış temizliği yapalım

Bilgisayara yıllık bir temizlik yapmanın zamanın gelmiş olabilir. The Next Web de bu günde neler yapabileceğinize dair 5 maddelik bir liste paylaştı. Bu listede yazanları uygularsanız, bilgisayarınız oldukça rahatlayacak ve daha iyi bir performans gösterecektir.

Bilgisayarda gerçek temizlik vakti

Bilgisayarı Serin Tutun!

Bilgisayarın içindeki kir ve toz onun performansını en çok etkileyen şeydir. Bir bez ve biraz alkol ile bilgisayarın kasasını ve klavyesini temizleyebilirsiniz. Ayrıca eğer imkanınız varsa, bilgisayarın içinde birikmiş olan kirden kurtulmak için havalandırma delikler, fanlar ve klavyeye basınçlı hava uygulamayı ihmal etmeyin. (Genelde bu işlem Bilgisayarın içini açarak “Fan” temizliği ve eski bilgisayarın işlemci soğutucusunda bulunan “Termal Macun” un yenilenmesi ile yapılır. Başarılı bir sök-tak işlemi sonrası uçak motoru olan Fan uslu bir ev kedisi olur, ısısını iyi ileten işlemci rahat bir nefes ile çalışma kapasitesini arttırır.)

İndirip Unuttuklarımız

İndirilenler klasörünüzdeki artık ihtiyacınız olmayan fotoğraflar, programlar vb. dosyaları silmelisiniz. Genelde küçük ve yüzlerce dosya olur. Bu kalıntı / unuttuklarımız Harddisk te kendilerine var oluş için yer edinirler. “Ne olur ki?” dediğini duyuyor gibiyim! Bir sonraki başlığı okumaya devam et. Soruna cevap alacaksın. Ayrıca CCleaner gibi birçok program, temizlik yapıyorum vaadiyle yanlızca internet dünyasında Girdiğiniz bazııı siteleri ve onlardan kalan Geçmiş ve indirme bilgilerini temizler. Bunu hepimiz biliyoruz. Bu sebeble bu klasörü biz manuel temizliyoruz.

Disk Birleştirmesi ile Toplamak

Sabit diskinde birleştirme (defrag) işlemi uygulayarak diski optimize edebilirsin. Bu sayede daha fazla boş alan elde edersin ve sabit diskin daha verimli çalışmasını sağlayabilirsin. Ayrıca bir önceki başlık altında bahsettiğim küçük dosyalar, büyük program kurulumlarında kurulumun arasına girerek Programın dosyalarının yan yana yazılmasını engeller. defrag bu sebeble yapılır. bir birine ait dosyaları toparlamak ve indexleme yaparak bilgisayarın “Ne Nerede?” sorusuna cevap bulamasına yardımcı olur.

Başlangıçta Çalışacak Programları Düzenlemek

Her bilgisayarda bazı uygulamalar, bilgisayar başlatıldığında otomatik olarak çalışmaya başlar. Bu uygulamaların sayısının fazla olması bilgisayarın açılış hızının yavaşlamasına ve arka planda açık kalarak performansı olumsuz olarak etkilemesine neden olur. Bu yüzden sürekli olarak kullanmadığın uygulamaları, bilgisayarın açılışında otomatik olarak başlamayacak şekilde ayarlarsan bilgisayarın performansını artırabilirsin. Bunu Windows’ta Görev Yöneticisi’ndeki Başlangıç sekmesinden, Mac’te ise Sistem Tercihleri’ndeki Kullanıcılar ve Gruplar bölümünden ayarlayabilirsin.

Spam Klasörünü

E-posta hesabınızdaki spam klasörünü temizlemende fayda var. Fakat ben bu işlemin çokta yararlı olduğunu düşünmüyorum. Günlük kullanımda kaç kullanıcı outlook tarzı mail uygulamaları kullanıyor olabilir ki? Ayrıca bendeki Spam klasörü hiç temizlenmemesine rağmen outlook tam performans ile çalışabiliyor…

Programcıdan Bonus

Başlat menüsü üzerinden “Çalıştır” yazarak çıkacak küçük pencereye aşağıdakiler yazılarak açılan klasörün içi boşaltılabilir…

  • temp,
  • %temp%,
  • prefetch

Her maddeyi ayrı ayrı yapabilirsin.

Makalemi beğendiysen Paylaşım ve Yorumlarınla Destek olabilirsin.

Hakan BAYRAM

Gönlünü Yazılıma kaptırmış biri, Hobi olarak başladığı Kodlamaya profesyonellik katarak ilerleyen Hakan BAYRAM, 1986 izmir doğumlu.

You may also like...

%d bloggers like this: