Cortana, Yenilenmiş Haliyle iOS’a Geri Döndü!

Microsoft’un sesli asistanı Cortana için beklenen iOS sürümü sonunda geldi.

Dijital asistanların sürekli gelişen yapay zekaları ile sürdürdükleri rekabette gelinen son noktada Microsoft asistanı Cortana’yı iOS platformu için hizmete sundu.

“Siri mi Cortana mı daha akıllı?” tartışması sürerken Microsoft’un yaptığı bu hamle firma tarafından Aralık ayında duyurulmuştu. Ayrıca Android cihazlar için daha önce kullanıma sunulmuş asistan şu an İngiltere’de iOS cihazlarda indirilebilir durumda.

Elbette Microsoft asistanların en çok tercih edildiği Birleşik Krallık’ta yaptığı iyileştirmeleri test ediyor. Gerekli görüldüğü taktirde muhtemelen bir kaç güncelleme sonra Cortana tüm cihazlarda kullanılabilecek.

Cortana 2.0 sürümünde ayrıca şu yenilikleri sunacak:

  • Yeniden tasarlanan çağrı, mesajlaşma ve hatırlatıcı arayüzleri
  • İyileştirilmiş arama sonuçları
  • Daha hızlı sayfa geçişleri ve gelişmiş uygulama arama hizmeti

Cortana’nın şarkı söyleme performansı şu ana kadar tüketicileri memnun etse de, espri yeteneğinin daha çok gelişmesi gerektiğini söylüyorlar.

1 yıl boyunca Lumia 925 modelini kullanmıştım, hatta Windows10 Mobile sürümlerinin hepsini geliştirici hesabı ile yüklemiş telefonu kitleyene kadar her detayı ile ilgilenmiştim. (Zaman kaybı)

Microsoft’un Cortana ile vaadleri bitmiyordu, yakından takip ediyorduk tabi. Mesela beni en çok etkileyen duyurusu şu oldu!

Microsoft : Arkadaşınız ile buluştunuz ve koyu bir sohbete girdiniz, Arkadaşınızın yanından ayrıldığınızda “Ali nin bana borcu olduğunu hatırlat” dediğinizde Ali ile bir sonraki buluşmanızda bunu size hatırlatacak

Ben : Yok artık nasıl ya!!!

Cortana : Bunu hiç bir zaman yapamadı…

işin özü bence şu, Şimdi iPhone a bu sanal asistanı getirdin, özel tuş atamayamadın! her seferinde menüden Cortanayı açıp derdini anlatıcan falan filan…

Peki Siz daha önce Cortana kullandıysanız Siri ile kıyasıya rekabetinde kimi üstün görüyorsunuz? Düşüncelerinizi yorumlar kısmında belirtebilirsiniz.

https://www.neowin.net/news/cortana-on-ios-gets-a-new-look-with-20-update-and-finally-launches-in-the-uk

 

Hakan BAYRAM

Gönlünü Yazılıma kaptırmış biri, Hobi olarak başladığı Kodlamaya profesyonellik katarak ilerleyen Hakan BAYRAM, 1986 izmir doğumlu.

You may also like...

%d bloggers like this: