Eski RAM Modülleri ile ne yapabilirsiniz?

Eski RAM modüllerinizle ne yapabilirsiniz? Yeniden kullanılabilir mi? Veya geri dönüştürülmüş mü? Onlar çöp kutusuna atılmalı mı? Veya eski PC belleği için yeni bir amaç bulabilir misin?

Bilgisayarınızı veya dizüstü bilgisayarınızı şimdiye kadar yükseltmediyseniz, sistemin bir miktar daha RAM eklemesi ile  çok daha iyi bir şansı var. Donanım performansını ekstra bellekle artırmak daima akıllı bir seçenektir.

Genellikle, yenilerinin kurulması için bir veya daha fazla RAM modülünün kaldırılması gerektiğini göreceksiniz. Bellek modülleri genellikle aynı boyutta, hızdaki ve aynı üreticinin birbirine yakın oturan RAM’lı çiftleri ile donatılmıştır. Bu fiziki gereklilik – sisteminiz yalnızca en yavaş RAM modülünüz kadar hızlı olacaktır – bu, RAM atıklarının epeyce bir miktarı olabileceği anlamına gelir.

Eski Makineleri Yükseltin

Çoğu durumda bir PC’den veya dizüstü bilgisayardan çıkarılan RAM, eski bir makinede yeniden kullanılabilir. Hedef cihazla uyumluluğu kontrol etmek için zaman ayırmalısınız. RAM’i değiştirirken anti statik önlemleri almalısınız. Anti Statik yöntem denilince akla ilk gelen ekipmana çıplak el ile dokunmamak. denilebilir.

Ama ne tür bir RAM kullanıyorsunuz? Hedef makinenin modülleri kabul edip edemeyeceğini nasıl bulabilirim?

Çeşitli RAM türleri vardır – DDRAM ve SDRAM her biri farklı hızlara sahiptir.

Size yardımcı olması için çeşitli araçlar online olarak mevcuttur. Hedef bilgisayarın anakartını ve CPU kombinasyonunu seçmek için Hassas Danışman Aracı’nı kullanabilirsiniz. Araç, daha sonra, yüklenecek doğru RAM modülleri hakkında bilgi verecektir. programa örnek olarak CPU-Z verilebilir.

Yukarıdaki bir otomatikleştirilmiş sürümü olan Crucial System Scanner‘ı da kullanabilirsiniz. Bunu her iki bilgisayarda da çalıştırmak ve RAM modülü uyumluluğunda örtüşme aramak en iyisidir.

Eski bir PC’ye veya dizüstü bilgisayara sahip olan arkadaşlarınız veya akrabalarınız varsa, RAM’i genişletmek hızlı bir hız artışı yapmak için harika bir yoldur. Hafif bir Linux işletim sistemi de düşünmelisiniz.

Yerel Okul veya Hobi alanlarına bağış yapın

Bununla birlikte, yalnızca eski RAM modüllerin avantajlarına ihtiyaç duyan teknoloji-fobik akrabalar değil. Bütçe kesintileri, okullar, kiliseler ve hatta hastaneler gibi yerel kurumların elini koluna alabilecekleri herhangi bir donanıma ihtiyaç duyduğu anlamına gelir.

Doğal olarak, donanımı bağışlarken izlenecek süreçler vardır. RAM modülleri söz konusu olduğunda, bunlar uçucu olduğu için açık olmalıdır, yani, güç çıkarıldığında depolanan tüm veriler kaybolur. Bu açıdan, bunlar, satılmadan veya bağışlanmadan önce ayrıntılı bir temizleme ve silme işlemine ihtiyaç duyan sabit disk sürücülerinden oldukça farklıdır.

Hobi alanları (“makerspaces” olarak da bilinir) RAM bağışları için de büyük hedeflerdir (başlamak için genellikle ücretsiz destek alırlar). RAM modüllerinin PC yapı temellerini öğretmekten, modüllerin tamamen yeniden kullanımına kadar yeniden kullanılabilmesi için birçok yol vardır.

RAM’ı bir Arduino’ya bağlayın

DIY veya makul alan ahlakına uygun olarak, neden RAM modüllerini ek depolama için bir Arduino’ya bağlamayı araştırmıyorsunuz?

1980’lerin RAM modülleri, bir Arduino için depolama sağlamak için başarıyla uyarlanmıştır (bazı lehim, teller, bir tahta eklenti ve bazı kod sayesinde).

Ek uzun süreli kullanım için harika bir proje olmasa da (donanımsal sınırlamalardan dolayı, klipteki 16 MB modül eklenmiş Arduino UNO’ya yalnızca 256 KB sunabilir) bu, heyecan verici gelişmelerin yapılabileceği bir alandır. Bazı uzmanlık bilgisi gerektirebilir, ancak başkaları ile takım oluşturabiliyorsanız, aşağıdakilere değer bir proje.

Bir RAM Disk Oluşturun

Bir veya daha fazla RAM modülünün yeniden biçimlendirilmesinin bir başka yolu RAM diskini oluşturmaktır. Bu aslında, eski RAM modüllerini takabileceğiniz bir cihazdır. Çeşitli başarı dereceleri ile yıllar boyunca çeşitli ürünler üretildi.

Böyle bir örnek, Gigabyte’ten katı hal depolama aygıtı olan i-RAM’dir. Tek yapmanız gereken uyumlu bellek modüllerini cihaza takmanız ve cihazınızı çalıştırmanız yeterlidir. RAM modülleri uçucu olduğu için, i-RAM ve benzeri cihazlar, PC kapalıyken verileri güvenli bir şekilde saklamak için bir pil içerir.

Çoğu RAM disk aygıtı, yukarıdaki PCI karta benzer. Birini elinde tutabiliyorsan, denemeye değer, ama artık üretilmediğinden pahalı olabilir. Teknoloji, SSD’lerin geliştirilmesiyle birlikte bir çıkmaza girdi, bu nedenle fiziksel RAM diskleri eski bir RAM modülünün mükemmel bir hedefi haline geldi.

Kendi Bilgisayarınızı Chip Keychains Yapın

Bu ses gelenden çok daha basittir. İhtiyacınız olan tek şey, bazı anahtarlıklar (bunları eBay’den toplu olarak alabilirsin), koruyucu bir toz maskesi, emniyet gözlükleri ve taşınabilir bir döner alet. Masaüstü RAM modülleri, anahtarlık olarak kullanılamayacak kadar uzun olduğundan muhtemelen ortadan kesmeniz gerekecektir. Dizüstü bilgisayar RAM’inin olduğu gibi olmalıdır.

Kesmeyi yaptığınız yer iki şeye bağlı: her RAM modülünden kaç adet anahtarlık almak istediğiniz ve deliklerin nerede olduğu. RAM modülleri neredeyse başarısız olmazlar, içinde küçük delikler bulunur, anahtarlıklar kayar kapak için mükemmel boyuttadır. Bu, herhangi bir delik açma konusunda endişelenmenize gerek yok – yalnızca kenarları kesme, yumuşatma ve tuşlarınıza bağlama – anlamına geliyor.

Bununla birlikte, ne yaparsanız yapın, bir maske taktığınızdan ve gözlük taktığınızdan emin olun! RAM modüllerini kesen toz, teneffüs edilmesi durumunda tehlikelidir ve kırıkları körlüğe neden olabilir.

Bunlar için Etsy gibi sitelerde pazarın tamamı var, bu nedenle mevcut olanlara bakın ve onlarla nasıl başa çıkabileceğinizi görün.

Bu arada, yedek anakartınız varsa, bazı yer paspası veya dizüstü bilgisayar kapağı oluşturmayı düşünebilirsiniz.

Serbest döngü Eski RAM Modülleri

Başka basit bir seçenek de modülleri uzak tutmak olabilir. Belki de dünyaya bazı RAM’a, türünüze ve hangi cihazlar için uygun bir genişleme yapacağını söylemek için Facebook veya Freecycle’u kullanabilirsiniz.

Alternatif olarak, modülleri yerel bir tasarruf mağazasında veya kilise mağazasında bırakabilirsiniz. Modüllerin kendileri tarafından kullanılamıyorsa, müşterilerin birkaç dolara almalarını sağlayabilirler.

İlgi bulmakta güçlük çekiyorsanız, minimum bir fiyat noktasına sahip hızlı bir eBay listesi (belki de ücretsiz posta ile) birisinin ilgisini çekecektir.

Kontrolsüz Geri Dönüşüm Yapmayın

Buradaki tüm öneriler arasından en önemlisi: geri dönüşümün güvenliği önemli. Donanımın, zamanla sızıntı yapabilecek ve çevre sorunlarına neden olabilecek bir depolama alanına girmesini istemezsiniz.

Bu, RAM modüllerini basitçe atmayı seçerseniz, bunu saygın bir organizasyon vasıtasıyla gerçekleştirdiğiniz anlamına gelir. Hızlı bir çevrimiçi arama, bunların kim olduğunu, şirketlerin güvenli bir şekilde elden çıkarılması için küçük bir ücret ödemeniz gerektiğini ortaya çıkaracaktır.

“Ücretsiz” geri dönüşüm hizmetleri ile aldatmayın. Bunlar, eski donanımın servis edilebilir / tekrar kullanılabilir parçalar için soyulması, sonra da bir çöp bidonunda bırakılanların boşaltılması demektir. Ücretsiz geri dönüşüm cihazları, eski RAM modüllerini alıp kullanabilir, ancak garanti yoktur.

Eski RAM modüllerini geri dönüştürmenin yedi farklı yolu ile güvenli bir şekilde elden çıkarılmalarını veya tekrar kullanılmasını sağlamayan herhangi bir sebep yok. Tabii ki, eski RAM modülleri için başka bazı kullanımları bilebilir ve biz de onları duymak isteriz. Yorumlarda bize söyle!

Hakan BAYRAM

Gönlünü Yazılıma kaptırmış biri, Hobi olarak başladığı Kodlamaya profesyonellik katarak ilerleyen Hakan BAYRAM, 1986 izmir doğumlu.

You may also like...

%d bloggers like this: