intel Core i3, i5 ve i7 işlemciler arasındaki farklar nelerdir?

intel, bildiğiniz gibi bilgisayarlarımızı canlandıran işlemcilerin mücidi firma. bugüne kadar onlarca çeşit işlemci yaptılar, günümüzde en yaygın kullanılan modelleri ise;

  • Core i3,
  • Core i5,
  • Core i7

Bu İşlemcilerin anlamı ne?

Core modellerinden daha ilkel olan eski teknoloji işlemciler saat hızına endeklenmiş olarak GHz tanımlaması ile sınıflandırılabiliyordu. Örneğin 3.0 Ghz işlemciler 3,2 Ghz işlemcilerden daha yavaştı. Bu farklılık kullanıcının direk olarak istediği malzemeye erişmesini sağlıyordu. Fakat bu Ghz sınıflandırması yerini Core kelimesine bıraktı. Core kelimesinin türkçe karşılığı Çekirdek anlamını taşır. Quad-Core işlemciler dört çekirdeğe sahip olurlar ve her çekirdeğe ayrı bir işlem yükleyerek bilgiyarınızı rahatça kullanmanızı sağlar. Örneğin yüklü bir dosyayı kopyalarlen bir yandan da bilgisayarınızda film izlemenize izin verir. işlemci modellerinde olan bu farklılıklar giriş ve ortalama kullanıcıların kafaları karıştırıyor. Peki bunlar ne anlama geliyorlar ve farklılıkları neler?

i3 işlemciler

Giriş seviyesindeki kullanıcılar için idealdirler. Zaten bilgisayar alırken göreceğiniz gibi fiyatları oldukça uygun modellerdir. (KDV vergi vs vs ile ne kadar uygunsa artık) İşi sosyal medya takibi, film izlemek olan bir kullanıcı için kesin çözümdür.

i5 İşlemciler

Ortalama seviye veya bütçesi yeterli olmayan ileri seviye kullanıcılar için uygundur. Orta seviye sistem gereksinimine sahip oyunlar ile ileri derece yüklü olmayan grafik tasarım uygulamalarını rahatlıkla çalıştırabilir. Çoğunda Turbo-Boost özelliği mevcut. (ihtiyaç halinde Performansı bir tık arttırır.)

i7 işlemciler

ileri seviye ve çılgın derecede görselliğe önem vererek oyun oynayan kullanıcılar içindir. Video düzenlemeye ve harikar tasarımlar yapmaya yarar. hatta bu işlerin altından başarı ile kalkar. Fiyatıda günümüzde diğer işlemcilere göre üst limittedir.

Her işlemci sınıfı aynı mı?

Malesef bu soruya cevabım HAYIR. Her otomobil modeli nasıl aynı değil ise her işlemcide aynı değil. Bu farklılıklar intel firması tarafından Nesil olarak adlandırılıyor. Yani dördüncü nesil i3 işlemci, ikinci nesil i5 işlemciden hızlı olabilir.

Teknoloji işi her kullanıcı için ayrı bir zevk işidir. Zevk dediniz mi bu iş paraya döner, Parasını veren düdüğü çalar şeklinde bu konu uzar gider.

Ben ne mi kullanıyorum?

Desktop;

 

 

 

Laptop;

 

Sizde yazar olup, makalelerinizi paylaşmak isterseniz kayıt olmanız yeterli. Ayrıca tüm sorularınız için destek@programcidan.com adresine mail atabilir veya iletişim sayfasından ulaşabilirsiniz…

Hakan BAYRAM

Gönlünü Yazılıma kaptırmış biri, Hobi olarak başladığı Kodlamaya profesyonellik katarak ilerleyen Hakan BAYRAM, 1986 izmir doğumlu.

You may also like...

%d bloggers like this: