Linux Kullanan 10 İnanılmaz Cihaz!

TiVo

Dijital video kayıt cihazı TiVo’nun kullanıcı dostu popüler arayüzünün arkasında Linux’un değiştirilmiş bir sürümü yatıyor.
 
 

Android

Android işletim sistemi, birçok üretici tarafından cep telefonlarında ve tabletlerde kullanılıyor. Google’ın yürüttüğü Android, sağlayıcılara kendi ara yüzün geliştirmelerine izin veriyor. Hepsinin altında yatan ise tabi ki Linux.
 

AT&T MiFi

Tek bir 3G bağlantısını paylaştırmaya yarayan bu küçük cihaz, otellerde WiFi bağlantı ücreti ödemekten sizi kurtarıyor. Linux sayesinde…
 
 
Büyük Hadron Çarpıştırıcısı
Bilim adamları, büyük soruların cevabı için Linux’a güveniyorlar. Uzay ve zaman gibi fiziğin en temel kanunları, burada çözülmeye çalışılıyor.
 
 
 
Buzdolabı (Electrolux Infinity I-Kitchen)
Buzdolabınızın ön yüzünde kişilerinizi, takvimlerinizi, yemek tariflerini ve hatırlatıcılarınızı görebilmeye ne dersiniz? Ve elektronik yapışkan notlar ile ailenizi organize etmeye? Bu buzdolaplarından bazıları, size ne zaman süt almanız gerektiğini bile hatırlatabiliyor.
 

Sony Bravia HDTV

Sizi Netflix, Amazon ve çok daha fazla video hizmetine bağlayabilen Sony Bravia TV’ler, gücünü Linux’tan alıyor
 
 
Chumby
 
Bu akıllı alarmlı saat, 1.000’den fazla uygulama çalıştırabiliyor, video oynatabiliyor, size randevularınızı hatırlatabiliyor.
 

GPS (Tom Tom)

Arabanızın GPS biriminin Linux ile çalıştığını belki de bilmiyordunuz. Garmin, Tom Tom ve diğer GPS navigasyon cihazlarının birçoğu, Linux işletim sistemini kullanıyor.
 
 

Kindle

Amazon’un ünlü e-kitap okuma cihazı Kindle, E-Ink ekranındaki hızlı görüntüleri Linux’a borçlu.
 

Kendi kendine giden araba

Otonom taşıtlar olarak bilinen kendi kendine giden arabalar, şu an kusursuz olmasalar da gelecek vaad ediyorlar. Bir gün trafik ışıklarına, sürücü belgesine ve belki de trafik kurallarına olan ihtiyacı ortadan kaldıracak olan bu arabaların birçoğu, Linux kullanıyor.

Hakan BAYRAM

Gönlünü Yazılıma kaptırmış biri, Hobi olarak başladığı Kodlamaya profesyonellik katarak ilerleyen Hakan BAYRAM, 1986 izmir doğumlu.

You may also like...

%d bloggers like this: