Media Markt çekiliyor

Dünyaca ünlü elektronik satış mağazası Media Markt’ın, İsveç’teki bütün mağazalarını sattığı ve ülkeden ayrılacağı belirtildi.

İsveç resmi haber ajansı TT’nin haberine göre, 2006 yılında İsveç piyasasına giren Alman devinin ülke genelindeki 26 mağazasını Norveçli elektronik şirket Norska Expert’te sattığı belirtildi.

300 MİLYON EURO ZARAR

Ekonomik nedenle İsveç’ten çekilme kararı aldığı kaydedilen teknoloji marketinin 11 yılda 300 milyon euro zarar ettiği ifade edildi. 1979 yılında Almanya’da kurulan Media Markt, binden fazla mağazası ile 15 Avrupa ülkesinde faaliyet gösteriyor. Yaklaşık 20 milyar avro cirosu olan Media Markt, Avrupa’nın en büyük tüketici elektroniği perakendecisi konumunda bulunuyor.

Küçük bir Not

Haberi okuduğunuzda diyeceksiniz ki, Alman teknoloji marketi mağazasını İsveç’e açmış çalışmış satmış güzel kar elde etmiş sonra da Norveçli firmaya satmış. Peki neden? Haberde adı geçen Norska Expert‘i google da araadığınız zaman etkin bir veri bulamıyorsunuz. Muhtemelen bizdeki teknoblog lardan kaynaklanan bu durum sebebi ile şirketi Wikipedia da arattığımızda yine bir sonuç çıkmıyor. Fakat şunu gördüm Norska Energy. Norska bir grup şirket olabilir diyerek Wikipedia’da yaptığım küçük bir arama Svensk-norska unionen sayfasına yönlendirildiğimi fark ettim. Şirketin aslında balkılacak olursa hem Norveçli hemde İsveçli. Bu şu demek oluyor! “Norveç yada İsveç ne demek isterseniz, teknoloji üzerinden dönen karlı satışları Almanlara yedirmek istememişler”…

Hakan BAYRAM

Gönlünü Yazılıma kaptırmış biri, Hobi olarak başladığı Kodlamaya profesyonellik katarak ilerleyen Hakan BAYRAM, 1986 izmir doğumlu.

You may also like...

%d bloggers like this: