Setup Oluşturma

Yazdığınız yazılımları veya beraber kurulmasını istediğiniz farklı uygulamaları bir araya getirerek tek bir exe yapmanıza yarayan uygulamayı inceleyelim

Bu konumun misafiri “install Creator” .

Uygulamanın resmi Web Sayfası – install Creator

Uygulamanın yazılımcısı “Click Team

install Creator uygulamasının ikinci sürümü de yayınlandı, fakat benim incelediğim ilk sürümü. Uzun zamandır memnuniyetle kullanıyorum,

Ücretsiz olarak kullanmanız mümkün. Hadi nasıl yapacağımıza bakalım

1 – Uygulamayı açtığımızda karşımıza yukarıdaki ekran geliyor. Burası setup oluşturmamız için yardımcı arayüz sihirbazı.

2 – ilk sayfada ileri dedikten sonra setup’u oluşturulacak uygulamamızın ve dosyalarının olduğu klasörü seçiyoruz. Burada uygulamanızın güvenliğini sağlamak için dikkat etmeniz gereken noktalar;

  • Sadece uygulamaya ait “uygulama adı.exe” dosyasını,
  • Projenizde referans olarak oluşturulmuş “.dll” uzantılı dosyaları eklemeniz gereklidir.
  • Masaüstü için, uygulamayı tamamlarken eklenmemiş ise .ico uzantılı simgesini ekleyebilirsiniz.

Yukarıda bahsedilenin dışında eklenecek her bir dosya (mesela “proje adı.manifest”) uygulamanızın ve kodlarının güvenliğini düşürecektir.

3 – Uygulamanızı install Creator içerisine aldıktan sonra yukarıdaki pencereyi göreceksiniz. Bu alanda;

  • Setup uygulamasının dilini seçebilirsiniz. Uygulamanın Türkçe yaması internette mevcut.
    • Burada Arama Motoru Sonuçları var >>>> Google istediğiniz linkten bulup indirebilirsiniz
  • Setup uygulamanızın Karşılama ekranında görünecek olan uygulamanızın başlığını / adını girebileceğiniz alan mevcut.

4- Uygulamanın nereye kurulacağını belirlediğiniz alan. Default olarak “#Program Files#\uygulama başlığı” şeklinde geliyor. Yani C:\Program Files\Proje Adı

Diğer ayarları kurcalamadım, O butonlardan nerelere çıkılacağını da bilemiyorum, onun için diğer adıma geçebiliriz.

5- Uygulamanızı kurduktan sonra Başlangıç menüsünde gözükmesini istediğiniz exe uzantılı dosyanızı seçip, alt satıra seçtiğiniz exe için görüntülenecek adı girmelisiniz.

“Add desktop shortcut” u işaretleyip açılan yeni alandan uygulamanıza simge belirleyebilirsiniz.

6 – Tüm işlemleri bitirdikten sonra yukarıdaki ekrana ulaşacaksınız. ekran gördüğünüz kutucuğu işaretleyip detay ayarlara geçelim.

7 – Gördüğünüz gibi Sekmelerin olduğu penceredeyiz. Bu alanda solda yer alan listede setup projesine eklediğiniz tüm dosyalar gözükecek. istediğinize tıklayıp kurulum esnası ve sonrasında ne yapması gerektiğini belirleyebilirsiniz. Mesela yukarıdaki resimde ben “key maker.exe isimli uygulamamın “launch checkbox on end page” seçeneği ile kurulum sonunda çalıştır seçeneği ekledim.

8 – Bu alanda ise kurulum sırasında uygulamanızın hangi yolu izlemesine karar verebilirsiniz. Genelde bu şekilde bırakırsanız Program Files in içerisine kurulacaktır. Dilerseniz “C:\uygulama adı” şeklinde bir yol yazarak altında yer alan “Read only” seçimi ile kurulum yerini sabitleyebilirsiniz. Kalan diğer alanlara hiç dokunmadım. zaten temel olarak basit bir şekilde kurulum dosyasının nasıl yapılacağından bahsetmek istemiştim. Sanırım bu makalede sonuca varmış oldu. Uygulamayı Resmi sayfasından indirerek kullanabilirsiniz.

Sizde Platforma kayıt olarak içerik veya uygulamalarınızı paylaşabilirsiniz. Ayrıca uygulamalarınız için Güncelleme alanı ihtiyacını karşılamak için destek@programcidan.com Adresi ile irtibata geçebilirsiniz!

Hakan BAYRAM

Gönlünü Yazılıma kaptırmış biri, Hobi olarak başladığı Kodlamaya profesyonellik katarak ilerleyen Hakan BAYRAM, 1986 izmir doğumlu.

You may also like...

%d bloggers like this: