Spotify’dan Apple’a büyük suçlama!

Silikon Vadisi’nin dev teknoloji şirketleri arasındaki çatışmalara bir yenisi daha ekleniyor. Çünkü Spotify, Apple’ı büyüklüğünü suistimal etmekle suçlayarak bir tartışma başlattı.

Gün geçmiyor ki Silikon Vadisi’nde yeni bir tartışma, yeni bir patent davası ya da benzeri bir durum yaşanmasın. Bugünün haberi ise Spotify ile Apple arasında ve Spotify, Apple’a karşı ağır suçlamalarda bulunurken Google’ı da unutmadı.

Apple ve Google gücünü kötüye mi kullanıyor?

Spotify’a göre Apple ve Google gibi firmalar, piyasadaki gücünü ve büyüklüğünü suistimal ederek diğer şirketleri zor durumda bırakıyor. Bu konuda Spotify’a Deezer ve Rocket Internet şirketleri de destek çıkmış durumda. Çünkü hazırlanan dosyaların altında bu üç şirketin imzası bulunuyor.
Görünüşe göre bu üç firma, özellikle Avrupa piyasasında Apple’ı zor durumda bırakmanın peşinde. Rekabet kuralları çerçevesinde hareket edilmediği görüşünde birleşen dosyalar, gerekli makamlara iletilmek üzere hazırlanmış durumda.Dosyalarda ise özellikle “Platformlar ve kullanıcıları arasındaki etkileşime yön veren spesifik kuralların çiğnenmesi.” ibaresi dikkat çekiyor. Bunun dışında kalan iddialar ise ne yazık ki açıklanmış değil.
Ayrıca gücün kötüye kullanımı ifadesiyle neyin anlatılmak istendiği de belirtilmemiş. En azından gelen haberlerde bu konuda bir bilgi ya da açıklama bulunmuyor.Aslına bakarsanız Apple ile Spotify’ın arası zaten geçtiğimiz yıldan bu yana açık. Zira Spotify o dönemde de yeni bir suçlamada bulunmuş ve Apple’ın geliştiricilere tanıdığı imkanların oldukça kötü olduğunu belirtmişti. Fakat Apple’ın Spotify’a yanıtı sert olmuş ve söylediklerinin yarısının yalanlardan, yarısının da dedikodulardan oluştuğu belirtilmişti.
Bakalım Spotify, Deezer ve Rocket Internet firmalarının bu seferki suçlamaları nereye varacak?
Apple konuyla ilgili henüz resmi bir açıklama yapmadı

Hakan BAYRAM

Gönlünü Yazılıma kaptırmış biri, Hobi olarak başladığı Kodlamaya profesyonellik katarak ilerleyen Hakan BAYRAM, 1986 izmir doğumlu.

You may also like...

%d bloggers like this: