Telefonların Sadece %1’i Windows Phone ile Çalışıyor

Microsoft’un akıllı telefonlar için sunduğu işletim sistemi Windows Phone, bir yılda ciddi bir gerileme yaşadı.

Microsoft’un Lumia telefonlarını ilk duyurduğu dönemlerde önemli satış rakamlarına imza attığı ancak bir süre sonra ciddi anlamda kullanıcı kaybı yaşadığı mobil işletim sistemi Windows Phone, belki de ilk hayatımıza girdiğinden bu ana kadar en acı günlerini yaşıyor.

 

Yapılan stratejik satış planları işe yaramadı

Yapılan araştırmalara göre Windows Phone işletim sistemi, ABD’de 2016 yılının Ocak ayında %2.6’lık bir pazar payına sahipken 2017’nin Ocak ayında %1.3’lük pazar payına gerilemiş. Çin’de ise 2016’nın Ocak ayında %0.9’luk bir kullanım oranına sahip Windows Phone işletim sistemi Ocak 2017’de neredeyse yok olarak %0.1 seviyesine kadar gerilemiş.

Bir dönem özellikle uygun fiyatlı bazı Lumia modelleriyle tanıdığımız Windows Phone işletim sistemi böylelikle Çin ve ABD ortalamasını aldığımızda %1’den bile daha az kişi tarafından kullanılıyor. Açıkçası Microsoft’tan güçlü bir hamle gelene kadar analistler, Windows Phone’dan pek de umutlu değil.

Windows Phone Deneyimim

Bir sene boyunca Lumia 925 kullanıcı olarak telefon pazarını keşfetmeye devam ettim. kullanıcılarının yakından bildiği WindowsPhoneHaber.com isminde sayfa açılmış, ürünler ile ilgili güncel haberleri duyurarak kullanım konusunda etken bir site olmuştu. Kendi imkanları ile haber yapan bu site microsoft’un zayıf pazar payına dayanamamış, giderlerini karşılayamadığı için geçen ay sahibi tarafından kapatılmıştı.

Kullanındığım bu bir sene içerisinde Telefonu kullanmama sebeb olan etkenlerden bir kaçı ise şöyleydi;

  • Lumia 925 Çok sağlamdı
  • Yazılım çökmüyordu, hantaldı ve keşfetmeye açıktı
  • Yazılımların Deneme sürümleri “yok artık” dedirtebiliyordu
  • Forum sitesinde bitmek bilmeyen vaadler vardı

Sonuç Olarak;

  • En son ekran kırılmıştı
  • yazılım ayaklanmıyordu sürekli reset atmak zorunda kalıyordum
  • Yazılımların deneme sürümlerini telefonun kapasitesinin yetmesine rağmen kullanılamaz duruma geldi,
  • Forum sitelerinde yazan hiç bir vaad gerçekleşmedi, oyunlar yoktu, uygulamalar hala zayıftı,
  • Whatsapp’ın ilk olarak markete girmesiyle Bayram havası esti, Microsoft matah bir ilk yapmış gibi bunu kullanıcılara mailler ile duyurdu

gündelik hayatta zayıf kalan telefonu, en sonunda adında iP olan yeni bir model ile değiştirdim ve Telefonu yeniden keşfetmenin anlamı olmadığını ilk Power tuşuna bastığımda yeniden anladım.

Amerikayı yeniden keşfetmeye gerek yok…

Hakan BAYRAM

Gönlünü Yazılıma kaptırmış biri, Hobi olarak başladığı Kodlamaya profesyonellik katarak ilerleyen Hakan BAYRAM, 1986 izmir doğumlu.

You may also like...

%d bloggers like this: