Microsoft, Windows Phone üretimini durduruyor!

Microsoft’un yılın ilk çeyreğindeki satışlarda dibi gören Windows Phone’tan vazgeçmeye hazırlandığı, şirketin yatırım raporuyla da doğrulandı.

Şirket büyük umutlarla girdiği akıllı telefon pazarından haziran sonuna dek çekilmeye hazırlanıyor

Satışları hızla düşen ve bir süredir akıbeti merakla beklenen Windows Phone’un üretiminin tamamen durdurulacağı, Microsoft’un yatırım raporuyla da doğrulandı. Microsoft’un yatırım yapacağı ürünleri listeleyen son SEC belgesinde Windows Phone’un yer almaması, şirketin akıllı telefon üretiminden çekileceği iddialarını doğruladı.

Habertürk’te yer alan habere göre Microsoft, tüm dünyadaki pazar payı yüzde 0,3’e gerileyen Windows Phone’un üretimini haziran sonuna kadar tamamen durduracak.

SATIŞLARI DİBİ GÖRDÜ

Microsoft’un 2015’in ilk çeyreğinde 1,4 milyar doları bulan cep telefonu gelirinin geçen yılın aynı döneminde 735 milyon dolara gerilediği, geçen hafta yayınlanan rapora göre ise bu yılın ilk çeyreğinde gelirlerin rekor seviyede düşerek 5 milyon doları gördüğü kaydedildi.

Microsoft CFO’su Amy Hood bu yıl telefon pazarından elde ettikleri gelirin “önemsiz miktarda” olduğunu belirtirken, ZDFNet sitesine konuşan Microsoft’un üst düzey bir yöneticisi, şirketin akıllı telefon üretimi için bütçesinin tükendiğini söyledi.

Microsoft, geçen yıl Windows Phone’un pazar payının yüzde 1’in altına gerilemesinin ardından 1850 çalışanının işine son vereceğini duyurmuştu.

BlackBerry’den Ders alınmalıydı

Bir yıllık  windows phone (Lumia 925) deneyimimden yola çıkacak olursak, gerçekten  hafif bir işletim sistemi ile windows yüklü bilgisayarım ile tam uyumlu bir telefon kullanmıştım. Wİndows 10 sürümlerine geçtikten sonra, telefonumda yaptığım değişik tema rekleri bilgisarımda otomatik olarak kendini gösteriyor, kullandığım masaüstü arka planları ise aynı oluyordu. Aslında Microsoft bizim tema rengimize kadar bizi takip ediyordu.

Fakat bu güçteki şirketin pazarlamada böyle hatalar yapması gerçekten kaliteli olabilecek işletim sisteminin çöp olmasına neden oldu.

Global pazarda mobil telefonlar hem oyun hem de iş kullanımlarına uyum sağlamış, içerik kullanıcıya bırakılmıştı. Microsoftun ise yapması gereken tek hamle, zaten  iş dünyasının kullandığı uygulamalara hakim iken oyun yapımcılarını kendi platformu için teşvik etmesiydi.

Lumia telefonu kullandığım dönemde en meşhur oyunlar arasında Clash of Clans ve Modern Combat serileri vardı. Modern Combat için belkide donanım yeterli değildi ama Clash of Clans için lumia 925 gerçekten uygun bir donanıma sahipti. Markette eş değeri olarak Cloud Riders isimli uygulama mevcuttu fakat grafik olarak felaketti.

Mobile Geliştirici hesabım ile normal kullanıcılardan bir tık önde görüyordum yenilikleri. Microsoft, her zaman platformu daha da güçlendireceklerinden bahsediyordu. Mobile 10’un duyrulmasının 4. ayında insanlar oyalandıklarını fark etmeye başladılar. Hiç bir popüler sosyal hesap yapımcısı uygulamasının orjinalini platforma getirmiyor, microsoft ise bu konuda hiç bir adım atmıyordu.

Tüm bu durumlar ve kullanıcı tatminsizlikleri bir araya gelince yukarıdaki sonuç kaçınılmaz oldu. ve bir devir daha sona erdi…

Hakan BAYRAM

Gönlünü Yazılıma kaptırmış biri, Hobi olarak başladığı Kodlamaya profesyonellik katarak ilerleyen Hakan BAYRAM, 1986 izmir doğumlu.

You may also like...

%d bloggers like this: